Deň husieho brka – 15. 6. 2017

Home / Deň husieho brka – 15. 6. 2017

Školy, ktorým záleží na slobode v písaní, usporiadajú vo štvrtok 15.6. od 10:00 veselú hodinku aktivít spojenú s písaním – Deň husieho brka. Bude sa písať rôznymi nástrojmi, na rôzne podklady a rôznym písmom. Pozývame aj Vás, rodičov a učiteľov z ďalších slovenských škôl: Pridajte sa k nám! Zorganizujte Deň husieho brka aj vo svojich školách! Výzvu CZŠ Narnia Bratislava už prijalo niekoľko desiatok škôl.

Vážime si slobodu každého a máme úctu k tým, ktorí preferujú spojité písané písmo, ktorým sa u nás po desaťročia deti učili písať. Nechceme, aby im niekto prikazoval meniť typ písma. Rovnako si však neželáme, aby niekto zakazoval iné tvary písma, ktoré budú žiaci v škole písať.

Akciou „Deň husieho brka“ chceme poukázať na fakt, že spojité písmo sa u nás používalo aj preto, že lepšie vyhovuje pri písaní perom, ktorého hrot sa musí namáčať v kalamári do atramentu. Pri nespojitom písaní totiž hrozil vznik nevkusných machúľ. V roku 1943 však maďarský vynálezca žijúci v Argentíne László Biró vynašiel guľôčkové pero, ktoré sa v priebehu ďalších desaťročí rozšírilo do celého sveta, aj na Slovensko. Tento vynález umožnil ľuďom rovnako efektívne používať v rukopisoch písmo spojité i nespojité. Preto sa symbolom za slobodu v písaní stalo staré husie brko.

Ak si myslíte, že sloboda voľba písma je dobrá vec a že ministerstvo školstva nemá zavádzať regulácie len na základe domnienok úradníkov, pripojte sa k nám. Vyplňte prihlasovací formulár a stiahnite si program a materiály, s ktorými môžete počas Dňa husieho brka pracovať.

Dôležité je, aby ste na konanie akcie upozornili aj lokálne médiá, aby ste z akcie zhotovili fotografie, prípadne videozáznamy a poslali ich na niektorý z kontaktov na tejto stránke. Veľmi milé by bolo, keby ste zozbierali hlasy najmä rodičov a starých rodičov, ktoré podporujú slobodu v písaní, a zaznamenali ich obrazom, zvukom či písmom. Aj takéto podporné hlasy sú pre nás veľmi dôležité.

 

Prihlásiť sa do tejto akcie na podporu petície za slobodu v písaní, sa môžete tu:

 

Deň husieho brka